Opublikowano

Zapraszamy szkoły podstawowe do wzięcia udziału w projekcie „Odlotowa edukacja”

„ODLOTOWA EDUKACJA” – od czerwca ruszył wyjątkowy projekt, który rozwija zainteresowania młodzieży związane ze światem chemii i fizyki. Uczniowie szkół podstawowych z klas 4-6 mogą wziąć udział w atrakcyjnych zajęciach, podczas których poznają świat ekscytujących zjawisk i doświadczeń!


„Odlotowa Edukacja” to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, którego celem jest zmiana nastawienia dzieci do przedmiotów ścisłych i pokazanie, że nie są one tak skomplikowane jak mogą się wydawać, a przede wszystkim ich odkrywanie może być fascynującą przygodą pełną niespodzianek. Organizatorzy projektu, czerpiąc z ponad 10-letniego doświadczenia w organizacji wielu projektów popularnonaukowych chcą zwiększyć zainteresowanie naukami ścisłymi poprzez prowadzenie zajęć w formie zabaw, kształtujących jednocześnie umiejętności STEAM, które odgrywają istotną rolę we współczesnym świecie. Fundacja, od ubiegłego roku, prowadzi również działalność na terenie Wielkopolski, a w samym Kaliszu, od 2022 r. działa, powołana przez Fundację, Wytwórnia Kreatywności, zaś na przełomie roku planowane jest uruchomienie kolejnego projektu edukacyjnego.


W ramach „Odlotowej Edukacji”, uczestnicy wezmą udział w zajęciach z fizyki obejmujących zagadnienia związane z elektrycznością i magnetyzmem, aerodynamiką oraz termodynamiką. Zorganizowane zostaną również zajęcia z chemii, które oparte będą na pokazach z barwami, dymiącymi cylindrami, pokazujące właściwości kwasowe i zasadowe różnych substancji chemicznych. Przeprowadzone zostaną doświadczenia z glukozą oraz wskaźnikami utleniania i redukcji. Najważniejszym argumentem przemawiającym za atrakcyjnością zajęć jest sama ich forma. Realizacja pokazów przez popularyzatorów nauki umożliwia przekazywanie wiedzy, ale w bardziej pokazowy, efektowny sposób, dzięki czemu zaangażowanie uczestników w zajęcia jest na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach, a podczas prowadzenia eksperymentów poruszane są zagadnienia omawiane podczas zajęć szkolnych tak, aby ułatwić ich zrozumienie.


Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Zajęcia zostaną zorganizowane w maksymalnie 30 szkołach dlatego należy się spieszyć, aby zdążyć wpisać się na listę.

Aby wziąć udział w projekcie, należy skontaktować się z organizatorem drogą elektroniczną na adres: kalisz@dolinawiedzy.pl i zgłosić chęć uczestnictwa. Następnie, po ustaleniu dogodnego terminu z koordynatorem Fundacji, w szkole zostaną zorganizowane jedne zajęcia z wybranej przez szkołę dziedziny – chemii albo fizyki.

Kontakt dla szkół chętnych do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie:
Kinga Balcerzyk – Koordynator projektu
e-mail: kalisz@dolinawiedzy.pl