Opublikowano

Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców za Nami!

W pierwszy weekend czerwca przybyli do Kalisza członkowie Klubów Młodych Odkrywców z Wielkopolski by zaprezentować swoje dokonania i doświadczenia. Pokazy ciekawych eksperymentów, interesujące referaty oraz możliwość przyglądania się możliwościom  innowacyjnych urządzeń cieszyły się zainteresowaniem kaliskich uczniów a także rodziców. Akcja Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców przygotowana została przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu – Partnera Regionalnego Centrum Nauki Kopernik.

W ramach Kaliskich Dni Klubów Młodych Odkrywców CWRKDiZ przygotowało wiele bezpłatnych atrakcji. Z Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie przyjechało do Kalisza mobilne minicentrum nauki czyli PLANETOBUS, z Politechniki Łódzkiej przybyła MINIPHANOMENTA, natomiast ze Świdnika pierwszy POLSKI AUTOBUS WODOROWY NesoBus. 

W ramach kaliskich Dni Klubów Młodych Odkrywców odbyło się 7. Spotkania Partnerów Regionalnych Programu Klub Młodego Odkrywcy.  Na Spotkanie przyjechali pracownicy Centrum Nauki Kopernik z Pracowni Edukacji i Komunikacji Naukowej z Koordynatorką Programu KMO oraz przedstawiciele instytucji partnerskich CNK z całego kraju. Wśród gości byli m.in. pracownicy naukowi  Uniwersytetu w Białymstoku,  Zielonej Górze oraz  Politechniki Łódzkiej, przedstawiciele Ośrodków i Centrów  Edukacji Nauczycieli z Gdańska, Kielc, Bydgoszczy, itd. Łącznie przybyło 25 osób z różnych ośrodków  partnerskich CNK w  Polsce.

Tematem tegorocznych obrad był rozwój współpracy i komunikacji w sieci partnerów Programu KMO, wypracowanie działań rozwijających i wzmacniających sieć programu KMO oraz opracowanie  kalendarza działań  dla wszystkich partnerów na kolejny rok. Był też czas na zwiedzanie Kalisza i okolic.  

W ramach 7. Spotkania Partnerów odbyła się konferencja, na której dokonano także uroczystego otwarcia Kaliskich Dni Klubów Młodego Odkrywcy. Konferencję rozpoczęła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, która powitała  gości z Centrum Nauki Kopernik,  Pracowni Edukacji i Komunikacji Naukowej  (wraz Koordynatorką Programu KMO) oraz z instytucji partnerskich CNK z całego kraju. Pierwsze wystąpienie na temat „Rola i znaczenie Klubów Młodych Odkrywców w kształtowaniu umiejętności kluczowych dzieci i młodzieży”  – wygłosiła  dr Zuzanna Michalska, Koordynatorka Programu „Klub Młodego Odkrywcy”, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny: „Od pomysłu do realizacji – nauczanie przydatne na współczesnym rynku pracy”. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: dr Zuzanna Michalska Koordynatorka Programu KMO w CNK, dr Elżbieta Miterka z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, Małgorzata Ratkowska z Pracownii Edukacji i Komunikacji Naukowej CNK, Tomasz Jasłowski, Dyrektor Departamentu Produkcji; PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o.

W trakcie konferencji rozstrzygnięto konkurs „Najlepszy wielkopolski Klub Młodego Odkrywcy 2023”.  Zwycięzcą okazał się Klub Młodego Odkrywcy „Kolska Wyspa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole. Na drugim miejscu znalazł się „Klub Młodego Przyrodnika” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach. Trzecie miejsce zdobył Klub „Cztery Żywioły” ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie. Wyróżnienie otrzymał Klub „Nobliści” ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Nagroda Organizatora powędrowała do Klubu Młodych Odkrywców „Fluoryt” z Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie.

Konferencję zakończyło zwiedzanie stanowisk doświadczalnych Klubów Młodych Odkrywców z Wielkopolski. Był również czas na wspólne eksperymentowanie i wymianę doświadczeń związanych z nowatorskim podejściem do nauczania. Po konferencji do wspólnego eksperymentowania dołączyli także uczniowie i  dorośli z Kalisza i regionu.