Opublikowano

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące w ramach Kaliskich Dni Klubów Młodych Odkrywców!

W dniach 2-4 czerwca br. w Kaliszu odbywać się będą Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywcówświęto uczenia się i nauczania przez eksperymentowanie. Akcję propagowania nauczania przez eksperymentowanie zainicjowało na terenie Wielkopolski Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu – Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik.

Dla wszystkich zainteresowanych kaliskie CWRKDiZ przygotowało wiele BEZPŁATNYCH atrakcji.

Z Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie przyjedzie  do Kalisza mobilne minicentrum nauki czyli PLANETOBUS,
z Politechniki Łódzkiej przybędzie MINIPHANOMENTA, zaś ze Świdnika POLSKI AUTOBUS WODOROWY NesoBus.  

PLANETOBUS z Centrum Nauki Kopernik ma na celu zachęcić uczniów do zainteresowania się kosmosem i astronomią. Planetarium z dachem w kształcie kopuły o średnicy ponad 5 metrów będzie czekać na odwiedzających w Szkole Podstawowej nr 18  w Kaliszu przy ulicy Podmiejskiej 9a.

Planetobus umożliwia zainteresowanym obejrzenie na półokrągłym sklepieniu pokazów astronomicznych. Uczestnicy oglądać będą mogli obrazy nieba, poznają najciekawsze konstelacje, planety i inne obiekty astronomiczne, a także „odwiedzą” Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dowiedzieć się, co robią na niej astronauci. Wszystkie zajęcia i doświadczenia nadzorować i koordynować będą  doświadczeni edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

MINIPHANOMENTA czekać będzie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Rzemieślniczej 6  w Kaliszu.  Miniphanomenta to małe centrum nauki, składające się z kilkudziesięciu stacji do samodzielnego eksperymentowania. Pomysłodawcą i twórcą miniphanomenty jest prof. Lutz Fiesser z Niemiec. Miniphanomenta  to eksperymenty bez opisów jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. To program, który stwarza zainteresowanym dogodną  przestrzeń do samodzielnego poznawania i badania, stawiania hipotez i znajdowania kreatywnych rozwiązań.

Kolejną atrakcją będzie POLSKI AUTOBUS WODOROWY – NesoBus. To autobus, który nie emituje spalin a jedynie oczyszcza powietrze. Każdy będzie mógł bezpłatnie pojechać na krótką wycieczkę ulicami Kalisza nowiutkim NesoBusem,  by dowiedzieć się jak przyjemna może być podróż pojazdem, który posiada własną „mini-elektrownię” i napędzany jest zielonym wodorem.  Przejażdżka takim autobusem to z pewnością gratka dla fanów motoryzacji.

NesoBus będzie czekał 2 czerwca na chętnych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych, ul. Rzemieślnicza 6  w Kaliszu, a 3. czerwca na placu przy UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Godziny odjazdów znajdują się poniżej.

Ponadto 3 czerwca z różnych wielkopolskich miast przyjadą do Kalisza najlepsze KLUBY MŁODYCH ODKRYWCÓW (KMO) z Wielkopolski wraz ze swoimi opiekunami. Klubowicze podczas forum inspiracji zaprezentują różne eksperymenty, umożliwią także części odwiedzających udział w badaniach.

Na wspólne  eksperymentowanie zapraszamy od 12:00-16:00 do sali A 326 (Stara Aula) na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Nowy Świat 28-30 w Kaliszu.

Nauka przez eksperymentowanie rozwija wiele kompetencji i zdolności. Pozwala na przekraczanie granic między dyscyplinami naukowymi i przedmiotami szkolnymi. Pokazuje, że nawet popełnianie błędów jest cenne, bo uczy rozwiązywania problemów. Przedmiotem takich badań – zależnie od wieku – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje kosmosu czy analiza czystości wody. 

Mobilne minicentra nauki i stoiska Klubów Młodych Odkrywców będą czekać na dzieci, młodzież i dorosłych zainteresowanych udziałem w doświadczeniach i nowatorskim spojrzeniem na nauczanie i uczenie się. Eksperymentowanie w mobilnych centrach nauki i udział w imprezach towarzyszących  jest  bezpłatny i otwarty dla wszystkich!