Opublikowano

Finał 1. edycji projektu Moja Pierwsza Firma!

23 maja 2023 r. to wielki dzień finału 1. edycji autorskiego projektu edukacyjnego Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu  w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Kaliszu pn. MOJA PIERWSZA FIRMA 2022/2023.  Projekt realizowany był od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. Jego celem było dostarczenie młodzieży wiedzy i narzędzi do stworzenia własnej firmy.

Przez ostatnie sześć miesięcy uczniowie szkół ponadpodstawowych pracowali pod okiem ekspertów  nad poznaniem i opracowaniem specyfiki prowadzenia własnego biznesu. 

„To pierwsza edycja kolejnego autorskiego projektu edukacyjnego Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu dla młodzieży. Inspiracją dla powstania tego projektu były ostatnie lata spędzone z młodzieżą w szkołach na zajęciach związanych z doradztwem kariery, gdzie otrzymywaliśmy sygnały, że większość z nich chce po ukończeniu szkoły otworzyć własny biznes. Jednak z drugiej strony otrzymywaliśmy także sygnały, że nie posiadają praktycznej wiedzy i doświadczenia jak to zrobić” – mówiła podczas gali dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu – Magdalena Sekura-Nowicka – inicjatorka projektu.

W ramach projektu uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne oraz uczyli się zakładać i promować swoje biznesy. MPF to inicjatywa skupiająca się na wzmocnieniu kompetencji niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy, ze szczególnym naciskiem na pracę zespołową, kreatywność, krytyczne myślenie, komunikację, z perspektywy nie tylko pracodawcy, ale również pracownika. Efektem projektu były gotowe biznesplany stworzone od początku do końca samodzielnie przez uczestników.

Wydarzenie mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu z środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego  – Marek Woźniak.

Projektem pilotażowo zostało objętych 36 uczniów ze szkół ponadpodstawowych branżowych i technicznych funkcjonujących na terenie działania CWRKDiZ – Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie, Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.

„Zależało nam na tym, aby w projekcie wzięli udział uczniowie, którzy już w danych zawodach pojęli decyzję o kształceniu i dużym prawdopodobieństwem jest to, że będą chcieli w wyuczonym zawodzie stworzyć swoje małe biznesy” – mówi Magdalena Sekura-Nowicka.

W trakcie podsumowania inicjatywy została przeprowadzona ciekawa debata pt. „Zmieniajmy świat razem”, podczas której doświadczeni przedsiębiorcy odpowiadali na pytania młodzieży, ale też wysłuchiwali ich rad i doświadczeń na temat podejścia młodego pokolenia do pracy i biznesu.

Podczas gali finałowej zostali wyłonieni zwycięzcy projektu. Rywalizacja była bardzo wyrównana, dlatego kapituła konkursu postanowiła dodatkowo wyróżnić 5 prac. Nagrodą dla osób wyróżnionych jest dzień spędzony z przedsiębiorcą z tożsamej branży.

Osobiste zaproszenia  do swoich  firm i pokazanie jak one funkcjonują od środka przekazali:

 • Pan Tomasz Guźniczak Biuro Podróży „Wędrownik” Sp. z o.o. , który gościć będzie w swojej firmie   Zuzannę Paprzycką  – właścicielkę firmy „ ŻYCIE W BAJCE „  reprezentującą zespół Szkół  Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu,
 • Pan  Dominik Sadowski  Zakład Doskonalenia Zawodowego, u którego zagości Jagoda Grad –  właścicielka firmy „ SCHOOLMATE„ reprezentująca  Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
 • Pani Marzena Bąkowska Arboretum Trojanów Prywatna kolekcja botaniczna roślin użytecznych oraz Wiktoria Kuźma – właścicielka firmy „ZIELONA OTULINA” reprezentująca Zespół Szkół Ponadpodstawowych  nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie
 • Pani Danuta Jędrak Rehabilitacja i Rekreacja u której zagości Julia Wysocka –  właścicielka firmy „CENTRUM REHABILITACJI I MASAŻU”  Julia reprezentuje Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
 • Pan Paweł Śledziński  Perfectone Software Sp. z o.o., który chętnie wprowadzi do swojej firmy Oskara Ziezio  twórcę firmę MAKEAPP. Oskar reprezentuje Zespół Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu

Z każdej grupie warsztatowej został wyłoniony zwycięzca. Na podium stanęli:

 • GABRIEL GAŁKA z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu.
  Gabriel stworzył restaurację  MORZE I OGIEŃ. Firma ta została bardzo dobrze zaplanowana a  biznesplan wyróżnia fachowo przeanalizowany rynek pod kątem grupy docelowej, konkurencji, oraz  oferowanych produktów i usług. Gabriel, miłośnik kuchni śródziemnomorskiej, posiada doświadczenie i wykształcenie zgodne z kierunkiem planowanej działalności, finanse w firmie Gabriela są przemyślane i zaplanowane pod kątem źródła inwestycji. Ponadto Gabriel był bardzo aktywny w trakcie warsztatów, z mnóstwem ciekawych i trafionych   pomysłów.
 • WOJCIECH SKORUPA z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu.
  Wojtek stworzył sklep ze zdrową żywnością głównie dla osób aktywnych fizycznie  ale również dla tych, którzy pragną zdrowo się odżywiać. FIRMA MOOD 4 FOOD to przedsięwzięcie przemyślane pod kątem realizacji, inwestycja zaplanowana została w określonych przedziałach czasowych oraz rzeczowych, źródła finansowania określone poprawnie. Firma Wojtka idealnie komponuje się z bieżącymi trendami rynku i ma spore szanse powodzenia. Wojtek wykazywał się zawsze wysokim poziomem aktywności na zajęciach.
 • JULIA SZCZEPAŃSKA z Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie.
  Salon Fryzjerski Good Look to : firma stworzona z pasją. Plan biznesu trafiony i pokazuje, że przedsiębiorca posiada niezbędne umiejętności, doświadczenie i kompetencje gwarantujące powodzenie zamierzeń biznesowych;

Organizatorzy zapowiadają, że nie byłą to pierwsza i ostatnia edycja projektu, dlatego już z początkiem nowego roku szkolnego będziemy mogli śledzić rekrutację do drugiej edycji tej wyjątkowej inicjatywy.