Opublikowano

Podsumowanie projektu z Programu Erasmus+ pn. „Wielkopolskie talenty na europejskim poziomie”

W pochmurne listopadowe dni wracamy wspomnieniami do pięknej, słonecznej Portugalii, a to za sprawą uroczystego zakończenia projektu z Programu Erasmus+ pn. „Wielkopolskie talenty na europejskim poziomie”.

Głównymi bohaterami spotkania byli uczniowie, którzy brali udział w projekcie, ich opiekunowie, koordynatorzy projektu i dyrektorzy szkół. Na podsumowanie projektu przybyła również Pani Sylwia Stefaniak z firmy EduPlus, czyli partner zagraniczny, który zajmował się organizacją staży oraz pobytu uczniów na terenie Portugalii.  Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła również Pani Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu, która wspiera wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju zawodowego i osobistego młodych ludzi.

Mimo wynikających trudności z racji panującej pandemii – projekt udało się zrealizować w całości. Swoją czterotygodniową mobilność do pięknej Bragi w Portugalii zrealizowali uczniowie 3 szkół z subregionu kaliskiego: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

O swoich doświadczeniach uczniowie opowiedzieli zgromadzonym gościom na spotkaniu. Na przygotowanych przez nich zdjęciach i filmach można było ujrzeć Portugalię ich oczami oraz poczuć klimat tego miejsca.

Aż 97% uczniów, którzy wzięli udział w projekcie jest zadowolona z decyzji o uczestnictwie, wskazując że projekt ten zdecydowanie wpłynął na ich przyszłe plany zawodowe oraz przyczynił się do ich rozwoju osobistego. Wśród zalet uczniowie wskazywali m. in.  poprawę umiejętności językowych, wzbogacenie swojego CV oraz poznanie nowej kultury i narodowości.

Uwieńczeniem projektu podczas uroczystości było wręczenie uczestnikom certyfikatów oraz podziękowań dla dyrektorów, opiekunów i koordynatorów projektu.