Przedsięwzięcie w ramach inwestycji KPO pn.: „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych w województwie wielkopolskim.”
Cel szczegółowy inwestycji KPO, w ramach którego będzie realizowany projekt to wdrożenie innowacyjnych i trwałych mechanizmów współpracy na gruncie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się przez całe życie, sprzyjających odporności i doskonałości oraz cyfrowej i zielonej transformacji.
Podmioty realizujące projekt:
Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
Nadzór: Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Okres realizacji projektu: 1 grudnia 2023 r. – 30 czerwca 2026 r.
Wartość projektu: 21 494 540 PLN netto
Cele i Założenia Projektu
Głównym celem projektu jest budowa systemu koordynacji działań w Wielkopolsce, które będą wspierać kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz edukację dorosłych. Projekt ma na celu dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy oraz zmian społecznych, a także promowanie idei uczenia się przez całe życie.
Kluczowe Zadania
Projekt składa się z trzech głównych zadań:
Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK):
Rola WZK: Wojewódzki Zespół Koordynacji jest ciałem doradczym, które wspiera wdrażanie, koordynację i monitorowanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030) w Wielkopolsce. W skład WZK wchodzą przedstawiciele kluczowych instytucji zajmujących się edukacją i gospodarką w regionie.
Działania WZK: Zespół będzie opracowywać raporty, analizy i rekomendacje, które będą wspierać działania na rzecz kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie. Planowane są również regularne posiedzenia i wyjazdy studyjne członków WZK w celu wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy. Pierwsze posiedzenia już się odbyły, a kolejne są w trakcie przygotowań.
Realizacja działań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa:
Kampania promocyjno-informacyjna: Kampania ma na celu edukację i zachęcanie mieszkańców do ciągłego zdobywania nowych umiejętności zawodowych i społecznych. Kampania będzie realizowana w mediach tradycyjnych i internetowych oraz poprzez bezpośrednią promocję skierowaną do dyrektorów szkół, nauczycieli, doradców zawodowych i pracodawców.
Program „Na starcie do kariery”: Program obejmuje przygotowanie nowych materiałów warsztatowych i webinarów dla doradców zawodowych oraz opracowanie poradników dla rodziców i doradców zawodowych, aby wspierać dzieci i młodzież w wyborze ścieżki edukacyjnej.
Wielkopolski Festiwal Zawodów: Festiwal ma na celu promocję uczenia się przez całe życie.
- Konkursy branżowe: Konkurs ma na celu wyłonienie liderów działań na rzecz uczenia się przez całe życie.
- Regionalna platforma internetowa dotycząca szeroko pojętego LLL: Platforma ma na celu wspieranie systemu koordynacji działań w regionie zorientowanych na wsparciu kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym promocji idei LLL.
Funkcjonowanie Biura Koordynacji Projektu:
Zarządzanie i integracja: Biuro Koordynacji Projektu będzie odpowiedzialne za przygotowywanie analiz, sprawozdań oraz propozycji rozwiązań dla kwestii zgłaszanych przez członków WZK. Biuro będzie również integrować interesariuszy i obsługiwać organizacyjnie WZK.
Zakładane Efekty Projektu
Projekt zakłada osiągnięcie konkretnych efektów, które będą mierzone za pomocą wskaźników rezultatu i produktu.
Do najważniejszych wskaźników należą:Powołanie i funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji
Opracowanie strategicznego dla Wielkopolski dokumentu – Zoperacjonalizowanego Programu Wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030