Opublikowano

GABINET DORADCÓW ZAWODOWYCH już otwarty!

OTWARCIE GABINETU DORADCÓW ZAWODOWYCH. Skrawek Finlandii w Kaliszu.

W poniedziałek 20 stycznia br., został otwarty dla mieszkańców Kalisza i okolic GABINET DORADCÓW ZAWODOWYCH, prowadzony przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. W oficjalnym otwarciu wzięła udział Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz pracownicy jednostki: Magdalena Sekura-Nowicka – Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, Adriana Poznańska i Jolanta Molenda – Główne Specjalistki ds. doradztwa zawodowego w CWRKDiZ w Kaliszu.

Skąd ten pomysł?

„Pomysł o otwarciu profesjonalnego gabinetu doradztwa zawodowego zrodził się już dawno w naszych głowach. Potwierdzeniem tego, że jest do dobry pomysł i słuszny kierunek była ubiegłoroczna wizyta w Finlandii, podczas której zapoznawaliśmy się z wieloma aspektami edukacyjnymi kraju, uznanego przecież za wzór w tej dziedzinie.” – wyjaśniła Marzena Wodzińska.

W krajach skandynawskich obszar poradnictwa zawodowego jest znacząco rozbudowany w porównaniu do naszego polskiego systemu. Przedmiot związany z doradztwem zawodowym odbywa się 2 godziny lekcyjne w tygodniu. Działania prowadzone w fińskich szkołach dopełniają usługi poradnictwa zawodowego i opieki psychologicznej, świadczone przez urzędy zatrudnienia. Psycholodzy, doradcy edukacyjni i konsultanci zawodowi służą poradami wszystkim osobom potrzebującym pomocy w zakresie wyboru zawodu. Usługi te są skierowane zarówno do osób dorosłych na rynku pracy, jak i młodzieży uczącej się w szkołach ogólnokształcących bądź zawodowych.

Oczywiście w polskim systemie poradnictwa edukacyjnego i zawodowego funkcjonują Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne oraz doradztwo zawodowe przy Urzędach Pracy.

Marzena Wodzińska podkreśliła, że celem tej inicjatywy jest budowanie pewnej kultury korzystania z porad doradców zawodowych: „Tak jak korzystamy z konsultacji z psychologiem, pedagogiem, czy nawet lekarzem, tak dobrze jest tworzyć standard, aby w naszej naturze stało się korzystanie na każdym etapie wyborów edukacyjnych i zawodowych z porad profesjonalistów. Chcieliśmy stworzyć możliwość wolnego dostępu do bezpłatnych indywidulanych konsultacji z doradcami zawodowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych w jednym miejscu, bez skierowań i zbędnych formalności. Stąd wychodząc naprzeciw potrzebom głównie rodziców, którzy w całym tym procesie odgrywają niezwykle ważną rolę, podjęliśmy decyzję o otwarciu GABINETU DORADCÓW ZAWODOWYCH w Kaliszu.”

Gdzie znajduje się GABINET DORADCÓW ZAWODOWYCH?

Gabinet doradców zawodowych znajduje się w biurowcu przy ul. Polnej 28 na I piętrze w pokoju nr 4.

To bardzo dobra lokalizacja, która powinna służyć mieszkańcom w dostępny sposób. Tuż  obok znajdują się dwa przystanki autobusowe, na których zatrzymują się wszystkie główne linie autobusowe w mieście.

Ile będą kosztować wizyty?

Konsultacje są BEZPŁATNE. Poradnictwo edukacyjne i zawodowe jest jednym z głównych zadań statutowych CWRKDiZ w Kaliszu, dlatego w jednostce są zatrudnieni wykwalifikowani pracownicy, którzy nie tylko posiadają kwalifikacje doradców zawodowych, ale również posiadają szereg dodatkowych uprawnień i kompetencji związanych z tym zawodem.

„Staramy się, aby nasi pracownicy jak najwięcej korzystali z najnowszych trendów i kierunków dokształcania się w swoim fachu. To my sami też chcemy te trendy wyznaczać, dlatego jestem pewna, że Klienci korzystający z naszych usług są profesjonalnie obsłużeni.” – wyjaśniła Magdalena Sekura-Nowicka.

Kto będzie prowadził konsultacje?

Na ten moment zadaniem tym zajmą się dwie Główne Specjalistki ds. doradztwa zawodowego w CWRKDiZ w Kaliszu – Pani Adriana i Pani Jolanta. Obie Panie posiadają wszelkie niezbędne kwalifikacje, a nawet i więcej. Oprócz doradztwa zawodowego, są również certyfikowanymi ekspertkami w zakresie przeprowadzania i omawiania obrazkowych testów predyspozycji zawodowych M. Achtnicha. Obie Panie ciągle doskonalą swój warsztat i kompetencje, korzystając stale z nowoczesnych szkoleń.

Na czym będą polegały takie konsultacje?

Każdy Uczeń szkoły podstawowej oraz jego Rodzice mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doradcą zawodowym.

Oferta dotyczy także każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej i osoby dorosłej, która myśli o zmianie zawodu.

W zakresie konsultacji oferujemy:

    – wywiad

    – indywidualny plan działania (IPD)

    – testy predyspozycji zawodowych (różne narzędzia dostosowane do indywidualnych potrzeb)

    – job coaching.

Czas trwania spotkania to ok. 60 – 90 minut. Dajemy również możliwość wspólnego omówienia wyników testów – doradca zawodowy, uczeń oraz rodzic. Zdecydowanie łatwiej jest wtedy podjąć decyzję o wyborze szkoły, czy zawodu.

W przypadku job coachingu może to być kilka sesji po 30 minut.

Kiedy można z konsultacji skorzystać i w jaki sposób?

W tej chwili uruchamiamy dyżur cztery dni w tygodniu:

– poniedziałek w godz. 15.00 – 19.00

– wtorek w godz. 15.00 – 19.00

– środa w godz. 10.00 – 14.00

– czwartek w godz. 15.00 – 19.00

W celu zapisania się na konsultację należy zadzwonić pod nr tel. 62 742 44 58.

Reportaż Magazynu Miejskiego (redakcja Faktykaliskie.pl) z dnia 22.01.2020 r. >>> Reportaż Redakcji Magazynu Miejskiego (22.01.2020)