Opublikowano

Druga edycja projektu „Moja Pierwsza Firma” zakończona!

24 maja 2024 r. to dzień finału 2. edycji autorskiego projektu edukacyjnego Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu  w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Kaliszu pn. MOJA PIERWSZA FIRMA.  Projekt realizowany był od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. Jego celem było dostarczenie młodzieży wiedzy i narzędzi do stworzenia własnej firmy.

Przez ostatnie sześć miesięcy uczniowie szkół ponadpodstawowych pracowali pod okiem ekspertów nad poznaniem i opracowaniem specyfiki prowadzenia własnego biznesu.

Druga edycja projektu Moja Pierwsza Firma, to zdecydowanie innowacyjny projekt, otwierający drzwi świata przedsiębiorczości i samorealizacji dla młodych osób, uczniów szkół ponadpodstawowych, kształcących się w szkołach branżowych oraz technicznych. Celem projektu było dostarczenie młodzieży niezbędnej wiedzy i narzędzi, żeby w przyszłości mogli prowadzić działalność gospodarczą oraz promować własne marki i firmy. Zależy nam na rozwoju kompetencji społecznych wśród młodych osób. Z każdej strony, gdzie się nie obejrzymy, pracodawcy i rynek tego wymagają – mówiła dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka.

W ramach projektu uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne oraz uczyli się zakładać i promować swoje biznesy. MPF to inicjatywa skupiająca się na wzmocnieniu kompetencji niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy, ze szczególnym naciskiem na pracę zespołową, kreatywność, krytyczne myślenie, komunikację, z perspektywy nie tylko pracodawcy, ale również pracownika. Efektem projektu było przygotowanie przez uczestników biznesplanu i przedstawienie go przed komisja składającą się z przedstawicieli biznesu.

– Te pomysły były różnorodne, jedne bardziej odważne, inne mniej. Uważamy, że to pierwszy krok do tego by młodzi ludzie mogli myśleć, że mogą realnie spełnić swoje marzenie o prowadzeniu własnej firmy. Każda z tych grup pracowała systematycznie warsztatowo. Program był bardzo szeroki bo obejmował podstawy związane z kreowaniem pomysłu na własny biznes, poprzez wsparcie marketingowe, wizerunkowe, jak finansowo zorganizować biznes i jaki rodzaj działalności gospodarczej wybrać – mówiła dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka.

– Dużo narzekania słyszymy na młodzież, jaka ona jest niedobra, zła, nic nie potrafi, inaczej podchodzi do życia. Pytanie czy to jest złe? Czy to jest tak, że my też musimy się do tego przyzwyczaić, zmierzyć z tym tematem i podjąć dialog. Ten projekt uczy nawiązywania relacji i rozmowy, umiejętności współpracy w grupach. Uczymy się siebie nawzajem. To dla nas potężny kop, który daje nam możliwość zrozumienia ich, poznania ich, bo za chwilę spotkamy się w miejscach pracy i będziemy musieli współpracować – mówił Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu Tomasz Gałęzka – Przedsiębiorcy muszą poznać grupę. Młodzież jest aktywna i chce pracować.

Projektem zostało objętych 35 uczniów ze szkół ponadpodstawowych branżowych i technicznych działających na terenie subregionu kaliskiego  – Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie,  Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej  w Ostrzeszowie oraz Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.

Podczas uroczystego zakończenia projektu MPF nie zabrakło również inspirujących prelekcji. „Pierwszy Biznes – wsparcie na start firmy” o którym opowiedziały Pani Iwona Szymczak – Specjalista ds. marketingu  i promocji projektów oraz Martyna Banasiak – Specjalista ds. weryfikacji MMŚP z Ostrowskiego Centrum wspierania Przedsiębiorczości. Pani Jolanta Justyńska – Rzecznik Patentowy przybliżyła młodzieży tematykę dotyczącą ochrony znaku firmy i odpowiedziała na wszystkie zadawane pytania.

Podczas gali finałowej zostali wyłonieni zwycięzcy projektu. Rywalizacja była bardzo wyrównana, dlatego kapituła konkursu postanowiła dodatkowo wyróżnić 6 prac.

Wyróżnienia otrzymali:

Natalia Gmach z Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu

Karolina Janiak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Filip Sójka z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie

Szymon Rajca z Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu

Kinga Jańczak z Zespołu Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej  w Ostrzeszowie

Zofia Wypych z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu

Z każdej grupy warsztatowej został wyłoniony zwycięzca. Na podium stanęli:

ALEKSANDRA BIŃCZYK z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Firma Aleksandry pod nazwą  A-Star RESORT to nowoczesny ośrodek  u podnóża gór w  komfortowych i dobrze wyposażonych domkach, blisko natury w spokojnej okolicy. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, par, miłośników przyrody oraz aktywnych turystów. Tematyczne wyposażenie domków w stylu skandynawskim i prowansalskim. Wykorzystano również najnowsze technologie takie jak : inteligentne systemy zarządzania energią, wirtualne asystentki obsługi gości, systemy rozrywkowe VR/AR, integracja z aplikacjami mobilnymi, monitoringi i czujniki ruchu. Firma Aleksandry ma spore szanse powodzenia i idealnie komponuje się z bieżącymi trendami rynku.

KRYSTIAN SKIBA  z  Zespołu Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko – Norweskiej  w Ostrzeszowie

Krystian stworzył firmę Skib – Meb Producent, zajmującą się produkcją mebli. Krystian od dziecka interesuję się instalacjami elektrycznymi i dość mocno wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce nabierając coraz większego doświadczenia. Krystian ma na swoim koncie projekt i realizację altany oraz łóżka, które wprowadza  innowację do świata mebli czyli połączenie elektryki oraz drewna. Stworzenie firmy Skib – Meb Producent to zwieńczenie i nazwanie pracy, która została już wykonana i z sukcesem rozwija się nadal.

WITOLD KOZŁOWSKI z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

Pracownia Stolarska „EliteWood” Witka specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości mebli i wyrobów stolarskich z drewna, metalu i żywicy epoksydowej. Ich głównym obszarem działalności są wyjątkowe stoły, które łączą tradycyjną stolarską precyzję z nowoczesnymi technikami wykończenia, tworząc designerskie elementy wyposażenia wnętrz. Ponadto, pasją Witka jest renowacja mebli, co doskonale wpisuje się w ofertę pracowni stolarskiej.

Wydarzenie mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu z środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego  – Marek Woźniak.