Opublikowano

Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS

Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenia obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na tzw. Tarczę Antykryzysową. Pierwsze regulacje weszły w życie 1 kwietnia br. Kolejne zmiany obowiązują od 18 kwietnia br. 

Poniżej znajdą Państwo informacje o tym:

  • kogo dotyczy dany rodzaj wsparcia,
  • jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze wsparcia,
  • co można zyskać,
  • jak złożyć wniosek,
  • czy można się odwołać,
  • jak ZUS skontaktuje się w przypadku wątpliwości dotyczących złożonego wniosku,
  • jak uzyskać pomoc.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią materiału.

Jakie zmiany wprowadzono?

Bez progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to najważniejsze zmiany wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Świadczenie postojowe do trzech razy

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu. Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych.

Bez naliczania odsetek

Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

Składajmy wnioski drogą elektroniczną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca, aby składać wnioski o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej elektronicznie, co znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy.

Na stronie internetowej ZUS znajdą Państwo szczegółowe informacje, w tym również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w sprawie wsparcia >>> ZUS