Opublikowano

Podsumowanie projektu edukacyjno-zawodowego pt. „Młodzieżowe Misje Gospodarcze”

Dziś, w murach Sali Kryształowej, restauracji Komoda Club Residence w Kaliszu, odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjno-zawodowego pt. „Młodzieżowe Misje Gospodarcze” finansowanego z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawcą projektu jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, które tym razem we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz lokalnymi przedsiębiorcami realizowało go przez ostatnie miesiące. Wydarzenie zostało objęte patronatem merytorycznym przez Marzenę Wodzińską – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dorotę Kinal – Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jako Partner projektu zaangażowała się również Fundacja Rozwoju Talentów z Poznania.

W tej edycji projektu wzięli udział uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej nr 15 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym oraz Szkoły Podstawowej w Stobnie, a ich mentorami byli natomiast uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. W ten sposób młodzież tworzyła 5 osobowe zespoły, które współpracowały z lokalnymi pracodawcami: NESTLE Polska S.A. Zakładem Produkcyjnym w Kaliszu, PZL WSK S.A. w Kaliszu, Pratt & Whitney Sp. z o.o. w Kaliszu oraz Reco Polska Zakładem Produkcyjnym w Kaliszu.

Uczniowie w ramach przygotowania do realizacji zadania wzięli udział w praktycznych warsztatach z twórczego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metodologii design thinking, efektywnego budowania zespołów i skutecznej komunikacji. Przez cały czas trwania projektu, przy ścisłej współpracy z opiekunami z firm, tworzyli rozwiązania z dziedziny rekrutacji, takie jak np. opracowanie systemu motywacyjnego dla pracowników, czy zbudowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy na lokalnym ryku. Następnie podczas dzisiejszego forum – prezentowali swoje propozycje. Praca uczniów była przez cały czas trwania projektu na bieżąco oceniana przez kapitułę konkursu w skład, której wchodziły: Anna Korzeniewska (założycielka Fundacji Rozwoju Talentów z Poznania), Zuzanna Szczudlik (Prezes Zarządu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości w Kaliszu, Członek Rady30 powołanej przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego) oraz Alicja Berezowska-Ożóg (ekspert HR w firmie Trans.eu).
W ten sposób wyłonione zostały 4 miejsca w konkursie, w tym miejsce główne:

I miejsce i tytuł „Perełki Biznesu” otrzymał zespół „NA WAGONIK” ze Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym, w składzie: Patrycja Wojciechowska, Klaudia Węckowska, Hubert Gulski. Mentorami z kaliskiego „ekonomika” byli: Jan Strapagiel i Jakub Galant, a opiekunem grupy – Pani Arleta Janczak. Zespół opracowywał rozwiązanie dla firmy PZL WSK S.A. w Kaliszu

II miejsce otrzymał zespół „AIR-TEAM” ze Szkoły Podstawowej w Stobnie, w składzie: Julia Przybylak, Maciej Bzderek, Nikodem Cofalski. Mentorami z kaliskiego „ekonomika” byli: Kasia Kaleta i Dagmara Dziatkiewicz,
a opiekunem grupy: Pani Ewa Katarzyniak. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Pratt & Whitney Sp. z o.o. w Kaliszu.

III miejsce otrzymał zespół „DRUŻYNA ZAWODOWCÓW” ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, w składzie: Nikola Woźniak Śledź , Paula Ziembińska, Oliwia Kukuła. Mentorami z kaliskiego „ekonomika” byli: Michał Piękny i Dawid Andrzejczak, a opiekunem grupy – Pani Joanna Szmaja. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Reco Polska Zakład Produkcyjny w Kaliszu.

IV miejsce otrzymał zespół ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, w składzie: Joanna Bajerska, Zuzanna Bajerska, Aleksandra Popiołek. Mentorami z kaliskiego „ekonomika” były: Kornelia Królak i Oliwia Skowrońska,
a opiekunem grupy – Pani Agnieszka Kusiak. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Nestle Polska S.A. Zakład Produkcyjny w Kaliszu.

Wyróżnione zespoły otrzymały dyplomy oraz upominki przygotowane przez pracodawców, a zwycięska drużyna dodatkowo otrzymała nagrody rzeczowe ufundowane przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz statuetki „Perełka Biznesu” przekazane przez Panią Marszałek Marzenę Wodzińską.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym zespołom i zwycięzcom, a nauczycielom, dyrekcji szkół oraz pracodawcom dziękujemy za owocną współpracę!