Opublikowano

Inauguracja trzeciej edycji Młodzieżowych Misji Gospodarczych 2021

Już po raz trzeci wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze

Trzecia edycja Młodzieżowych Misji Gospodarczych realizowana jest przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu we współpracy z Wielkopolskim Klastrem Lotniczym tym razem odbywa się pod hasłem „Scenariusze przyszłości rozwoju przemysłu lotniczego w subregionie kaliskim”.

Celami tegorocznej edycji są: promocja branży lotniczej w subregionie jako dobrego miejsca przyszłości zawodowej oraz rozwijanie kompetencji przyszłości u młodzieży.

Czym są zatem Młodzieżowe Misje Gospodarcze?

To innowacyjny projekt, w ramach którego dziewięć zespołów składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, dzięki współpracy z firmami z branży lotniczej zaprojektuje scenariusze przyszłości dla lotnictwa, zakładów produkcyjnych oraz pracowników. Dodatkowo młodzież współpracować będzie z ośrodkami zajmującymi się planowaniem przyszłości i trendami.

„Przygotowanie scenariuszy pozwoli uświadomić uczniom trendy, niepewności związane z przyszłością rozwoju branży lotniczej oraz zaplanować dla niej możliwe drogi postępowania. Firmom natomiast pozwoli na poznanie perspektywy uczniów w zakresie przyszłości ich branży” – wyjaśniła Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu

Temat przyszłości i trendów jest obecnie niezwykle aktualny, biorąc pod uwagę chociażby zmiany jakie w gospodarce, działalności firm i funkcjonowaniu ludzi poczyniła pandemia.

Dzięki aktywnemu udziałowi w Młodzieżowych Misjach Gospodarczych, młodzież ma szansę sprawdzić się w wyzwaniach, rozwinąć kompetencje przyszłości i realnie zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową.

MMG zostały zainaugurowane 1 marca br. podczas spotkania online, w którym wzięli udział również goście: Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Pani Marszałek zwróciła uwagę na fakt, że „1. dzień marca to dzień, ustanowiony przez organizację Humanity+ jak „dzień przyszłości”, zatem to idealny, czas, żeby celebrować, to, co nas czeka, to do czego dążymy, to co chcemy zmieniać. Zatem to wyjątkowy czas, aby skupiać w tym dniu takie wydarzenia jak inauguracja Młodzieżowych Misji Gospodarczych, które są pierwszym krokiem w kreowaniu naszej lokalnej przyszłości”.

„Młodzieżowe Misje Gospodarcze to forma innowacyjnego doradztwa zawodowego wychodzącego poza ramy szkolne, poza ramy systemu edukacji. To działanie, w którym dajemy młodym osobom możliwość sprawdzenia się i uczenia podczas rozwiązywania konkretnych zadań, uczymy krytycznego myślenia, podejmowania decyzji, odpowiedzialności za pracę oraz współpracy w zespole” – mówiła Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Do udziału w projekcie zgłosiło się w tej edycji aż 63 uczestników, którzy podczas siedmiu wirtualnych spotkań warsztatowych z praktykami opracowywać swoje pomysły. Każdy zespół składa się z uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Politechnicznego, a także Opiekuna, w którego rolę wcielili się nauczyciele, doradcy zawodowy i pedagodzy szkolni.

Wypracowane scenariusze przyszłości poznamy 30 kwietnia podczas uroczystej gali podsumowującej projekt.

Tegorocznymi Partnerami projektu są: Wielkopolski Klaster Lotniczy, REHAU Polska, Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A., Meyer Tool Poland Sp. z o. o., MB Aerospace Technologies (Poland) Sp.z o.o., HS Kalisz sp. z o.o., ZAP-MECHANIKA Sp. z o.o., Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

Natomiast szkołami zaangażowanymi w inicjatywę są: I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół nr 2  w Ostrzeszowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie.

Całość działań finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego poprzez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Aktualne informacje z przebiegu projektu znaleźć można pod linkiem: www.facebook.com/mlodziezowemisjegospodarcze