Znajdź nas na

Noc Zawodowców to wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wśród młodzieży kształcenia dualnego i zawodowego oraz pogłębianie wiedzy na temat zawodów. Inicjatywa ta już na stałe wpisała się w kalendarz tego typu imprez na terenie całej Wielkopolski i objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka. W tym roku inicjatywa została zorganizowana pod hasłem „Zawodowa Moc”, którą z pewnością poczuli wszyscy jej uczestnicy. W wydarzeniu łącznie uczestniczyło ok. 700 osób. Ponadto transmisję z imprezy na kanale YT do dnia dzisiejszego obejrzało 756 osób.

Jak co roku nieodzownym elementem zawodowych zmagań była terenowa gra zespołowa „Zawodowy Express”, która została zorganizowana wspólnie z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Cechach Rzemiosł. W tym roku do gry dołączyło aż 68 zespołów – uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych wraz z opiekunami – łącznie 350 osób z terenu powiatów: m. Kalisz i p. kaliskiego, p. pleszewskiego, p. jarocińskiego, p. ostrzeszowskiego, p. ostrowskiego. Gra była rozgrywana etapami w terminie pomiędzy 26 września a 7 października br.

Podczas Gry uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w siedzibach lokalnych Pracodawców w zawodach takich jak: cukiernik, mechanik samochodowy, barber, piekarz, ślusarz, kelner, fryzjer, kucharz, kotlarz oraz budowlaniec.

Kolejnym zadaniem był Quiz Zawodoznawczy w formie zadań online, który Drużyny zrealizowały 3 października.

Ostatnim etapem zmagań Drużyn były zadania podczas wielkiego finału który w tym roku odbył się 7 października w gościnnych murach Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Opatówku. Po zameldowaniu wszystkich uczestników na Hali powstały trzy duże drużyny: czerwona, niebieska i zielona. Drużyny spacerując zabytkowym parkiem z odblaskowymi opaskami dotarły do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, w którym wykonali zadania tj. czerpanie papieru, stemplowanie, nawlekanie nitki na czółenko oraz składanie antyramy na ekspozycji.

Na trasie na uczestników czekały kolejne zadania w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Popularny "Ogrodnik" w tym dniu dla uczniów zorganizował drzwi otwarte pokazując nowoczesne zaplecze dydaktyczne w tej części Europy, między innymi nowoczesną szklarnię, park maszynowy i warsztatowy. Dla zwiedzających przygotowano zadania przybliżające zawód ogrodnika i mechanika.

Tuż przed wielkim finałem, wszystkie drużyny na Hali zwiedzały przygotowane stoiska prezentujące instytucje, firmy, szkoły i zawody:

 1. Zespół Szkół nr 1 w Liskowie promował zawód kucharza, kelnera, barmana, mechanika oraz budowlańca. Kadra nauczycielska wspólnie z uczniami, przygotowała bufet z ciepłym posiłkiem na ponad 500 osób, na bazie doświadczeń zdobytych podczas praktyk we Włoszech. Na stoisku drinków bezalkoholowych na żywo trwał pokaz barmański połączony z degustacją. Mechanicy rozbierali i składali silnik samochodowy angażując uczestników wydarzenia. Zawód budowlańca można było zobaczyć i poczuć w trakcie konkursów budowy muru z pełnowymiarowych cegieł drewnianych.
 2. Koło Gospodyń Wiejskich z Opatówka wykonało pokazowy wiejski stół potraw tradycyjnych połączony z poczęstunkiem na 500 osób.
 3. Akademia Kaliska przybliżyła zawód mechatronika angażując uczestników Nocy Zawodowców do programowania i obserwowania robotów i innych sprzętów elektronicznych. Ponadto zorganizowała pokaz nagrań filmowych oraz zdjęć w technice 360 stopni.
 4. ODN w Kaliszu zaprezentował zawód nauczyciel.
 5. Książnica Pedagogiczna pochwaliła się zawodem bibliotekarza między innymi poprzez lekcję kaligrafii piórem.
 6. Pan Krzysztof Rosiak prezentował eksperymentalne pokazy i doświadczenia z fizyki i chemii tworząc niepowtarzalny spektakl.
 7. CWRKDiZ w Kaliszu na stoisku zorganizowało konkursy z nagrodami, punkt informacyjny o zawodach oraz doradztwo zawodowe z którego licznie korzystali uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych.
 8. Izba Rzemieślnicza w Kaliszu wspólnie z Cechami przedstawiła możliwości zdobywania zawodów oraz praktyk u zrzeszonych rzemieślników.
 9. Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu wykonał pokaz sztuki fryzjerskiej męskiej i damskiej, dając możliwości uczestnikom wydarzenia zmiany fryzur i koloru.
 10. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu stworzył punkt informacyjny w temacie bezpieczeństwa drogowego zwłaszcza dotyczącego zawodu kierowcy. Na stoisku każdy zainteresowany otrzymywał kubki, koszulki, czapki oraz gadżety odblaskowe tak przydatne podczas zadań terenowych.
 11. Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu pokazał zawód elektronika i programisty oraz operatora dronów którymi wykonali pokaz nawigacji i akrobacji.
 12. Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Staszica w Kaliszu na stoisku warsztatowym wykonał pokaz rozbierania i składania całego motocykla na czas, co wzbudziło duże zainteresowanie nie tylko uczniów szkół podstawowych ale również dorosłych opiekunów drużyn.
 13. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu tzw. Budowlanka z pomocą nowoczesnego sprzętu promowała zawód geodety oraz elektryka.
 14. Pratt & Whitney Kalisz jako lider branży lotniczej zachęcał do pracy na stanowiskach operator obrabiarek sterowanych numerycznie oraz mechatronik.
 15. LATARNIK KALISKI na żywo prowadził otwarte stoisko transmisji wydarzenia, gdzie wszyscy zgromadzeni w Hali, Muzeum oraz w Zespole Szkół mogli przekonać się jak wygląda praca reportera, prowadzącego w studio, dźwiękowca, operatora kamery i innych osób niezbędnych podczas emisji nagrania.
 16. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu zaprezentowało zawody przyszłości takie jak programista i operator druku 3D, oraz elektryka budynków inteligentnych.
 17. Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim przybliżyło pracę ratownika medycznego pokazem ratownictwa oraz zawód kosmetyczki na stoisku odnowy biologicznej.

Wydarzenie dzięki profesjonalnej telewizji LATARNIK KALISKI zostało "na żywo" przesłane do szerokiego grona odbiorców.

Podczas oficjalnej części powitano szkoły oraz władze samorządowe. Po prezentacji Drużyn nastąpił spektakularny pokaz dźwięku i laserów, który był atrakcją dla wszystkich uczestników.

Na koniec odbyło się uroczyste ogłoszenie zwycięskich Drużyn oraz wręczenie nagród i upominków dla wszystkich Drużyn biorących udział w wydarzeniu.

Gra "Zawodowy Express" >>> KLASYFIKACJA KOŃCOWA DRUŻYN

Organizatorem Nocy Zawodowców jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Współorganizatorami wydarzenia byli:

 • Izba Rzemieślnicza w Kaliszu
 • Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza
 • Starostwo Powiatowe w Kaliszu
 • Urząd Miasta Kalisza
 • Starostwo Powiatowe w Jarocinie
 • Starostwo Powiatowe w Pleszewie
 • Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie
 • Starostwo Powiatowe w Krotoszynie

Partnerami wydarzenia był:

 • Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Kaliszu
 • Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu
 • Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie
 • Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie
 • Cech Rzemiosł Różnych Małej Przedsiębiorczości i Pracodawców w Grabowie nad Prosną
 • Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie
 • Urząd Miejski Gminy Opatówek

Patronat medialny nad imprezą objęli:

 1. Latarnik Kaliski
 2. Radio Eska
 3. Radio Centrum
 4. Portal Calisia.pl
 5. Portal Kalisz24.info.pl

 fot. LATARNIK KALISKI

Pin It