Znajdź nas na

W sierpniu cztery szkoły z południowej Wielkopolski gościły mobilne minicentra nauki, czyli Planetobus i Naukobus z Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

Do Pleszewa i Kościelnej Wsi zawitał Naukobus  z mobilną wystawą „Eksperymentuj!”. Wystawa ta, to niezwykłe, interaktywne eksponaty pozwalające na samodzielne doświadczanie różnych praw nauki. Atrakcji było wiele. Siedząc na wirującym krześle zwiedzający mogli doświadczyć jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego, ruchomego modelu ludzkiego ciała uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy. Udostępniono także interesujące układanki i łamigłówki, które były znakomitym treningiem dla mózgu.

Mobilne planetarium (Planetobus) odwiedziło szkoły w Kaliszu i Stawiszynie. Wizyty te miały zachęcić uczniów do zainteresowania się kosmosem i astronomią. Planetarium z dachem w kształcie kopuły o średnicy ponad 5 metrów umożliwiło zainteresowanym obejrzenie na półokrągłym sklepieniu pokazów astronomicznych. Uczestnicy oglądali też obrazy nocnego nieba, poznali najciekawsze konstelacje, planety i inne obiekty astronomiczne, a także „odwiedzili” Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dowiedzieć się, co robią na niej astronauci.

Wszystkie zajęcia i doświadczenia w mobilnych minicentrach nauki nadzorowali i koordynowali doświadczeni edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Akcję wakacyjnego nauczania przez eksperymentowanie zainicjowało na terenie Wielkopolski - Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu - Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik w zakresie Programu „Klub Młodych Odkrywców”.

Wizyty Naukobusa i Planetobusa realizowane były w ramach wspólnego programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” i finansowane w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

Przeprowadzone eksperymenty i doświadczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy mogli uczestniczyć w zajęciach nieodpłatnie i samodzielnie eksperymentować. W czterech spotkaniach, które były zarazem połączeniem nauki i dobrej zabawy uczestniczyło ponad 1400 osób.

 

Pin It