Znajdź nas na

Szanowni Rodzice,

Jedną z ważniejszych decyzji życiowych przed jaką stoi nastolatek jest wybór szkoły i kierunku kształcenia lub zawodu. Świat edukacji oraz pracy zmienia się dynamicznie. Łatwiej podjąć właściwą decyzję gdy młody człowiek będzie posiadał wiedzę o sobie samym, swoich zainteresowaniach, talentach, możliwościach a także o systemie edukacji i najnowszych trendach na rynku pracy.

Rodzicu - czy zastanawiałeś się nad tym, kto ma największy wpływ na edukacyjne i zawodowe wybory twojego dziecka?

 

O wyborze szkoły i zawodu uczeń szkoły gimnazjalnej oczywiście może zdecydować samodzielnie. Zdarza się jednak, że wyboru dokona pod wpływem innych osób, sytu­acji, czy też okoliczności.

Rodzina stanowi dla dziecka najważniejszy punkt odniesienia w rozumieniu świata i kształtowaniu jego systemu wartości. Rodzice mają bardzo duży wpływ na rozwijanie preferencji zawodowych swojego dziecka. Środowisko rodzinne silnie oddziałuje na to co myśli uczeń o swojej przyszłości.
Rodzicu - jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły i zawodu.
Dobrze znasz swoje dziecko, możesz motywować je do szukania odpowiedzi na pytanie: "Co chcę robić w życiu?", dzielisz się z dzieckiem swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami zawodowymi.
Poznaj swoje dziecko i pomóż mu odkryć jego możliwości.
Słuchaj i rozmawiaj ze swoim nastolatkiem, traktuj go jak partnera w rozmowie, dowiedz się co lubi robić, czym się interesuje, jakie ma talenty i umiejętności, pomysły na przyszłość. Stawiaj pytania. Wspólnie szukajcie na nie odpowiedzi, analizujcie je.
Kto pyta, nie błądzi….
Oto 12 kroków, pytań otwierających dialog z dzieckiem:
Co lubisz robić i czym się interesujesz ?
Kogo lubisz i jak współpracujesz z innymi ?
Kogo cenisz ? Dlaczego ?
Jaki jest Twój potencjał, Twoje możliwości ?
Jakie są Twoje ulubione przedmioty szkolne ?
Jakie są Twoje mocne i słabe strony ?
Co chciałbyś w przyszłości robić, czym się zajmować ?
Jaki zawód Cię interesuje ?
Gdzie znajdziesz informacje o zawodach ?
Jaki typ szkoły chcesz wybrać ?
Jakie są drogi prowadzące do wymarzonego zawodu ?
Jakie są Twoje cele ?
Na powyższe pytania warto poszukiwać odpowiedzi razem z dzieckiem. Pamiętajmy, że do większości zawodów prowadzą różne ścieżki edukacyjne. Istotne jest, aby zapewnić dziecko, że może liczyć na nasze wsparcie w każdej sytuacji. Dlatego tak ważne decyzje warto podejmować wspólnie.
Powodzenia !

Pin It