Znajdź nas na

„Wkręć się w rzemiosło” to projekt skierowany do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ostatnich klas gimnazjalnych. W ramach współpracy z Cechami z terenu południowej wielkopolski oraz Izbą Rzemieślnicza w Kaliszu CWRKDiZ  w Kaliszu promuje naukę zawodu, organizując wycieczki zawodoznawcze do zakładów rzemieślniczych.

Pierwszą tego typu wycieczkę zorganizowaną w dn. 23.11.2018r. do Zakładu Produkcji Piekarsko-Cukierniczej w Słupi p/Kępnem -Zdzisław Michalczyk i Antoni Jendro S.C. W wycieczce  uczestniczyło 21 uczniów ze szkół podstawowych w Trzcinicy i Laskach. Młodzież miała możliwość zobaczyć w jaki sposób wytwarza się chleb, ciasta i torty . Podczas wycieczki z uczniami spotkali się właściciele zakładu, którzy z pasją opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu. Na koniec wycieczki wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani wyprodukowanymi w cukierni babeczkami. Z informacji jakie uzyskaliśmy od doradcy zawodowego zatrudnionego w szkole Podstawowej w Laskach i Trzcinicy po wycieczce zawodoznawczej 3 uczniów zgłosiła się na praktyki do odwiedzonego zakładu.

30 listopada 2018 odbyły się kolejne cztery wycieczki do zakładów pracy w ramach programu „Wkręć się w rzemiosło”. Dzięki współpracy z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Jankowie Zaleśnym i Szkoły Podstawowej w Laskach, 24 uczniów klas 8 miało możliwość odwiedzić Młyn w Raszkowie, który jest filią Młyna w Ostrowie Wielkopolskim, Cukiernię Piekarnię w Przybysławicach, Zakład Atlas Sp. z o.o. w Przybysławicach oraz Zakład Azymut Sp. z o.o. również w Przybysławicach. Ze względu na różnorodność odwiedzonych zakładów pracy młodzież miała możliwość poznać pracę wielu specjalistów, zdobyć wiedzę na temat poszukiwanych zawodów oraz porozmawiać bezpośrednio z właścicielami firm na temat ewentualnej przyszłej nauki zawodu w ramach kształcenia zawodowego.
Dodatkową atrakcją, jaką zapewniła młodzieży właścicielka piekarni Pani Kuświk, była możliwość wyrabiania ciasta piernikowego i zdobienie pierników świątecznych.

Kolejną wycieczką w programie "Wkręć się w rzemiosło” to  wycieczka  młodzieży ze szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu, która odwiedziła zakład naprawy, sprzedaży pianin i fortepianów Pana Sylwestra Kowalczyka w Piotrowie. Młodzież powitał właściciel firmy oraz Pan Jan Kliber wieloletni dyrektor Fabryki Fortepianów i Pianin” CALISIA ” nauczyciel Technikum Budowy Fortepianów, które jest jedyną szkołą tego rodzaju w Europie.

Pan Jan Kliber na początku wizyty opowiedział młodzieży o ponad 230-letniej historii  powstawania fabryk budowy pianin i fortepianów w Kaliszu.  Później właściciel firmy Pan Sylwester Kowalczyk oprowadził młodzież po zakładzie tłumacząc proces budowy i renowacji  instrumentów. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się pracy stroiciela pianin i fortepianów oraz wysłuchać krótkiego koncernu na zabytkowym instrumencie. Jedna z uczennic grająca na co dzień na keyboardzie wypróbowała swoje umiejętności na profesjonalnym pianinie.
Młodzież była bardzo zadowolona z wizyty w tak wyjątkowym miejscu.

W środę 05.12.2018r. w ramach programu „Wkręć się w rzemiosło” młodzież z klas 8 Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu  odwiedziła zakład mechaniki pojazdowej AM TRUCK Pana Marcina Józefiaka w Pamięcinie. Pan Marcin przygotował dla młodzieży słodki poczęstunek w trakcie, którego opowiedział o pracy w firmie AM TRUCK. W drugiej części wizyty młodzież miała możliwość obejrzeć stanowiska, na których naprawiane są samochody, poznać budowę silnika oraz  zasady działania maszyn do diagnostyki pojazdów. Chętni mogli usiąść za kierownicą TIR -a . Była to przedostatnia wycieczka w tym roku w przyszłą środę pojedziemy z młodzieżą szkól podstawowych w Trzcinicy i lakach do Kępna również do zakładu mechaniki pojazdowej.

We wtorek 12.12.2018r. w ramach programu „Wkręć się w rzemiosło” odbyły się dwie wycieczki zawodoznawcze.  Młodzież z klasy 8 i 3 klasy gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Trzcinicy a później ich koledzy ze Szkoły Podstawowej w Laskach odwiedzili zakład Pana Bogusława Jasiaka. Zakład ten założony od 1967 r, zajmuje się mechaniką pojazdową, lakiernictwem i blacharstwem samochodowym. Na terenie zakładu znajduje się również sklep z częściami do samochodów. Wspólnie z właścicielem zakładu Panem Bogusławem Jasikiem młodzież powitał Pan  Marek Wróbel Kierownik Cechu Rzemiosła Różnych w Kępnie. Obaj Panowie opowiedzieli młodzieży o możliwości  nauki zawodu  po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum. Później chłopcy zwiedzili zakład poznając prace w stacji diagnostycznej, lakierni, blacharni warsztacie samochodowym.

Po zakończeniu wycieczki kilku chłopców  zostało, żeby porozmawiać z właścicielem zakładu na temat możliwości zatrudnienie w zakładzie po ukończeniu szkoły.

Projekt „Wkręć się w rzemiosło” będzie kontynuowany w roku 2019. Zapraszamy zainteresowane szkoły do współpracy. Zgłoszenia przyjmujemy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zdjęcia z wycieczek do obejrzenia w galerii http://cwrkdiz.kalisz.pl/galeria/198-fotorelacja-wkrec-sie-w-rzemioslo.html

 

Pin It