Znajdź nas na

„Kuferek Zawodowy” jako narzędzie wspomagające nauczycieli, wychowawców, pedagogów i doradców zawodowych – inicjatywa uczennic z ZSU w Ostrowie Wlkp.

W dniu 28 września w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Kuferek Zawodowy” jako narzędzie wspomagające nauczycieli, wychowawców, pedagogów i doradców zawodowych” zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Zespół Szkól Usługowych w Ostrowie Wlkp. Patronat nad konferencją objęli: Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Paweł Rajski – Starosta Ostrowski oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Spotkanie skierowane było w szczególności do doradców zawodowych, pedagogów, wychowawców i nauczycieli jako odpowiedź na zmieniające się regulacje prawne w zakresie doradztwa zawodowego, które weszły w życie od września br.

„Do niedawna w ogóle nie było doradztwa w szkołach. Teraz wprawdzie jest, ale 10 godzin lekcyjnych w roku szkolnym w siódmej i ósmej klasie, to kropla w morzu potrzeb. Do tego dochodzi kwestia przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działalność Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego nie rozwiąże tego problemu, ale jak tylko możemy staramy się pomagać nauczycielom, którzy prowadzą z młodzieżą zajęcia z doradztwa zawodowego. Opracowujemy materiały, organizujemy spotkania, seminaria i konferencje takie, jak ta dziś” – mówiła Marzena Wodzińska.

Podczas konferencji tytułowy „Kuferek Zawodowy” zaprezentowały uczennice ZSU w Ostrowie Wlkp.: Anita Rudnicka – marzycielka, miłośniczka języków obcych, zdolna rysowniczka oraz Weronika Kasprzak – miłośniczka muzyki i fotografii, która była mózgiem operacyjnym całego projektu.

Dwie młode dziewczyny, które z pasją i ogromnym zaangażowaniem stworzyły narzędzie od podstaw - od opracowania graficznego po projekt gier, służące najmłodszym pokoleniom w preorientacji zawodowej. Cały kuferek inspirowany jest popularnymi grami. Pojawia się Chińczyk zawodowy, 3 chwile na wybór, memo zawodowe, czy wigibaniec zawodowy. Narzędzie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Kuratorium Oświaty i zaprezentowane również w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

„Chodzenie do szkoły branżowej nie musi być obciachem. W powiecie ostrowskim robimy wiele, żeby coraz więcej uczniów wybierało szkolnictwo zawodowe. Cały czas zabiegamy o dobre projekty, które są współfinansowane z środków europejskich, co daje nam szerokie możliwości rozwoju nowoczesnego i atrakcyjnego dla uczniów szkolnictwa branżowego. Konkursy takie, jak m.in. TECHNOgranty mają również na celu pokazanie młodzieży, że warto iść swoją drogą i pielęgnować swoje talenty. Prezentowany dziś ‘Kuferek Zawodowy” jest również efektem pracy uczennic ZSU w Ostrowie Wlkp. w ramach konkursu. Cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy ten projekt zaprezentować jeszcze szerszej publiczności” – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Dodatkowo po części prezentacyjnej każdy z uczestników wziął udział w jednym z trzech proponowanych warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego: doradztwo zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami, jak tworzyć program zawodoznawczy oraz wykorzystanie design thinking w doradztwie zawodowym. Warsztaty były prowadzone przez pracowników CWRKDiZ w Kaliszu: Adrianę Poznańską oraz Jolantę Molendę przy współpracy ze specjalistami: Ewą Tomczak (moderatorem design thinking w DTwszkole.pl), Danutą Brzezińską (doradcą zawodowym, coachem, autorem wielu publikacji z zakresu jobcoachingu) oraz Moniką Jarecką-Mielczarek (specjalistą ds. doradztwa zawodowego dla osób z niepełnosprawnościami).

Celem spotkanie było także przedstawienie możliwości współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz stworzenie okazji do szerzenia dobrych praktyk i integracji środowiska. Integrację tę wspiera m.in. Sieć współpracy i samokształcenia doradców zawodowych południowej Wielkopolski, do której CWRKDiZ zaprasza. Udział w sieci jest otwarty i bezpłatny.

FOTORELACJA z wydarzenia dostęna w dziale GALERIA.

Pin It