Znajdź nas na

Fundacja Kultury Irlandzkiej realizuje od kilku lat na terenie Polski dwa projekty edukacyjne: „Irlandia w szkole” oraz „Z Seanem przez świat”. Działania
i oferta pierwszego projektu adresowana jest do szkół podstawowych i średnich, drugiego natomiast do przedszkoli. Zależy nam na tym, by na mapie realizacji projektów znalazły się także szkoły i przedszkola z terenu całej Wielkopolski. 

Zapewnienie chęci włączenia do ww. projektów placówek oświatowych z naszego województwa złożyli na ręce Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Marzeny Wodzińskiej – Ambasador Republiki Irlandii w Polsce, J.E. Gerard Edward Keown oraz Wicekonsul Honorowy Irlandii w Poznaniu, Pan Krzysztof Schramm.

Projekt edukacyjny „Irlandia w szkole” jest jednym z najważniejszych, autorskich projektów edukacyjnych Fundacji Kultury Irlandzkiej. Projekt jest realizowany na terenie Polski nieprzerwanie od 2013 roku.

Celem projektu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i średnich kultury, tradycji i historii Irlandii. Działania realizowane są na wielu płaszczyznach  aktywności edukacyjnej. W ramach współpracy projektowej Fundacja Kultury Irlandzkiej przygotowuje  specjalne pakiety działań do wykorzystania przez nauczycieli i uczniów.

W ramach zadań realizowane są różne bloki tematyczne dotyczące np. literatury, historii, wybitnych postaci świata nauki i kultury Irlandii. Zajęcia prowadzone
są w szkołach, ale także w siedzibie Fundacji, w Poznaniu.  Istnieje możliwość prowadzenia zajęć także w języku angielskim. Podczas spotkań z uczniami wykorzystywane są różne pomoce np.: prezentacje multimedialne, materiały edukacyjne, broszury itp.

Celem ułatwienia szkołom skutecznej realizacji zadań projektu udostępniona  została specjalna strona internetowa z pakietem informacji o Irlandii. Znaleźć
tu można: filmy, artykuły, galerie zdjęć  itp.

Jednym z najważniejszych efektów projektu jest aktywizacja uczniów oraz  poszerzenie ich horyzontów. Szczególnie istotne jest to dla uczniów z mniejszych miejscowości i terenów wiejskich.

Projekt „Z Seanem przez świat” zaś adresowany jest do dzieci przedszkolnych. Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean.  Podczas spotkań
z dziećmi przedszkolnymi  owieczka Sean  „zabiera”  uczestników w multimedialną podróż do Irlandii i innych krajów anglojęzycznych: Anglii, Szkocji, Walii, Kanady, USA i Australii.

Każda prezentacja multimedialna, dla każdego z przedszkoli jest przygotowywana w taki sposób aby pokazać uczestnikom najbardziej charakterystyczne cechy danego kraju lub regionu  zarówno w  aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią oraz światem fauny i flory. Poszczególne zajęcia mogą być poszerzane  o warsztaty plastyczne oraz zajęcia przybliżające obyczaje regionów związane ze świętami np.: Bożym Narodzeniem czy Dniem św. Patryka.

Każde zajęcia realizowane są na bazie prezentacji multimedialnej  przedstawiającej dany kraj i przeplatane są  filmikami prezentującymi muzykę, taniec oraz charakterystyczny sport danego kraju lub regionu. Po każdym spotkaniu dzieci kolorują kolorowankę z głównym bohaterem  Seanem, ale w taki sposób, by strój owieczki zawierał element charakterystyczny dla poznanego regionu.

Efektem kilku spotkań może być galeria ciekawych kolorowanek o krajach
i regionach przygotowana przez dzieci.

Informacje na temat obu projektów znajdą Państwo w załącznikach do pisma. Więcej informacji na temat wspomnianych projektów oraz działalności Fundacji Kultury Irlandzkiej przedstawione jest również pod adresami:

http://www.fki.home.pl/,

http://tpi.poznan.pl

oraz http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole 

W imieniu Pani Marszałek Marzeny Wodzińskiej zachęcamy Państwa do zapoznania się z ww. inicjatywami, uczestnictwa Państwa placówek w ww. projektach oraz współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej.

 

Pin It